Jak wyglądają pompy próżniowe? To urządzenia, które stosuje się do usuwania gazów za pomocą podciśnienia w zamkniętej przestrzeni. Pompy dzielą się za względu na rodzaj działania. Są więc pompy objętościowe, strumieniowe, jonowo magnetyczne, molekularne, jonowo-sorcyjne i kondensacyjne. Osobie niewtajemniczonej takie nazwy mało co mówią.
To skomplikowane
Do najważniejszych parametrów pomp próżniowych wlicza się ciśnienie końcowe – to najmniejsze możliwe ciśnienie do uzyskania przez pompę. To także szybkość pompowania, która zależna jest od ciśnienia oraz wydajność. Ze względu na to jakie maksymalne ciśnienie panuje w wylocie pompy dzieli się je na te, które pracują przy ciśnieniu atmosferycznym. Drugim rodzajem są pompy wymagające uzyskania próżni wstępnej.
Pompy próżniowe
Technika próżniowa stosowana w przemyśle jest w stanie wytworzyć podciśnienie do poziomu tak zwanej próżni średniej. Poziom próżni może być różny, jednak najczęściej wykorzystuje się do ich tworzenia pompy próżniowe lub próżniowe dmuchawy. Należy wyjaśnić czym jest w ogóle próżnica – to stan wysokiego rozrzedzenia gazu, który powstaje gdy ciśnienie jest niższe niż ciśnienie atmosferyczne. Generalnie pod terminem „próżnia” rozumie się pustą przestrzeń, tak naprawdę w fizyce teoretycznej słowo to rozumie się jako najniższą możliwą energię. W fizyce doświadczalnej mówi się o kilku rodzajach próżni. Są to próżnie niskie, średnie, wysokie, bardzo wysokie, ekstremalnie wysokie, kosmiczne i absolutne.