brazyl.com.plCiekawostki › Druga popularność pieców kaflowych

Druga popularność pieców kaflowych

Piece kaflowe to specyficzny rodzaj ogrzewania, dziś traktowany już niemal jako , który wcześniej wykorzystywany był w praktycznie każdym domu (na początku tylko wśród tych bogatszych, potem zakres jego popularności rozszerzył się). kaflowy to duży, zbudowany z glinianych kafli , z szerokim paleniskiem chronionym małymi drzwiczkami, który bezpośrednio połączony jest z przewodem kominowym. Jest to sprzęt na tyle duży, że należało go umieszczać w ścianie między pokojami lub w rogu danego . Tylna jego ścianka zawsze stykała się z murem ściany. Piece kaflowe jako istniały w co bogatszych domach już od czasów średniowiecza, przez , aż do początku XX wieku, kiedy to upowszechniać zaczęła się instalacja centralnego ogrzewania z małymi grzejnikami. Po tym czasie popularność piecy dramatycznie spadła.

Renesans i moda w jednym

piec, piec kaflowy, ogrzewanie

fot. marianna-ceramics.com

Dzisiaj, wydaje się, że piece kaflowe ogrzewane przez , wracają w nowoczesnym budownictwie do łask. Ich specyficzna linia, masywny, ale bardzo elegancki wygląd – to wszystko wpływa na bardzo szczególną rolę, które piece kaflowe (szczególnie o pięknych kaflach) mogą spełniać w danym miejscu. Mimo jednak estetycznych, piece kaflowe nie są najłatwiejszymi w eksploatacji urządzeniami. Źródłem ciepła w takiej instalacji jest bowiem , który bywa materiałem dość trudnym – brudzącym i ciężkim, który trzeba wcześniej kupować i najlepiej składować. A to zawsze wymaga dodatkowej przestrzeni, często dobrze przygotowanej, co jest dość problemowe.

Więcej na temat:

, , , , , , , , , ,
Węgiel, ołówek czy pastele?
Węgiel, ołówek czy pastele?
Rysować można na wiele sposobów. Niektórzy biorą ołówek, inni węgiel, jeszcze inni preferują robić szkice piórem i tuszem. Jedno jest pewne – artyści muszą ćwiczyć rzemiosło nim zaczną tworzyć coś osobistego. Węgiel,... (dalej...)
Drewno powoli wraca do mody
Drewno powoli wraca do mody
Jednorodzinne domki które stawialiśmy na działkach parę lat temu ustąpiły miejsca wielkim i murowanym domom które niestety bardzo szpeciły miejscowości wypoczynkowe. Od jakiegoś czasu konstrukcje drewniane zaczynają wracać do... (dalej...)
Do czego służy węgiel i gdzie kupimy ten surowiec?
Do czego służy węgiel i gdzie kupimy ten surowiec?
Węgiel jest wykorzystywany głównie do ogrzewania mieszkań. Popyt na ten surowiec zwiększa się gdy temperatury na powietrzu się zmniejszają. W czasie kiedy zapowiadany jest spadek temperatury i ma przyjść zima. Nikt z nas nie chce przebywać... (dalej...)
Sprzedaż węgla drastycznie spadła!
Sprzedaż węgla drastycznie spadła!
Wydobycie węgla spadło w kopalniach. Oczywiście głównym powodem jest fakt, że sama sprzedaż węgla nie rośnie, a z roku na rok coraz bardziej maleje. To niepokojące, ponieważ w ten sposób ludzie tracą miejsca pracy, a gospodarka... (dalej...)
Angielski - niezbędny wśród pracowników każdej firmy!
Angielski – niezbędny wśród pracowników każdej firmy!
Angielski jest dziś nieodzownym językiem i koniecznością jeśli mówimy o pracy w dużych korporacjach. Nawet jeśli firmy nie mają fili zagranicznych, to często kontaktują się z innymi, zagranicznym organizacjami i wtedy znajomość języka,... (dalej...)
Jak nie dać się oszukać przez sprzedawcę węgla
Jak nie dać się oszukać przez sprzedawcę węgla
Węgiel to najpopularniejsze stałe paliwo opałowe w Polsce. Prawie co czwarty Polak ogrzewa swój dom węglem lub produktem węglowym jak ekogroszek czy koks. Jest to jedno z tańszych rozwiązań opałowych. Problem jednak pojawia się, kiedy... (dalej...)

Warto poczytać