brazyl.com.plLuksusowy domDomowe porady › Dysk komputerowy – jak chronić się przed utratą danych?

Dysk komputerowy – jak chronić się przed utratą danych?

to dość delikatne urządzenie, uszkodzenie go może być dla nas problematyczne, szczególnie jeśli z tego powodu utraciliśmy ważne dla nas dane np. zdjęcia. Na codzień jest narażony na wiele niebezpieczeństw i powinniśmy o niego odpowiednio dbać, przeprowadzajac specyficzne audyty bezpieczeństwa. Struktura systemu plików na dysku to takie sektory, w których przechowuje podstawowe informacje o rozłożeniu danych na nośniku – ilości partycji, ich rozmiar, rodzaj, a także informacje o zapisanych na nich plikach i folderach, nazwę, rozmiar , czas utworzenia, lokalizację na dysku. Sektory dzieli się na dwie kategorie: dynamiczne – zapisywane w wielu miejscach dysku oraz statyczne – tworzone zawsze na tym samym obszarze dysku, w zależności od sposobu jego użytkowania. Uszkodzenie tych miejsc, zarówno programistyczne, jak i fizyczne powoduje automatycznie brak widoczności pliku dla systemu.

Podział dysku na

Podział dysku na partycje pozwala częściowo ustrzec się przed utratą danych z powodu wystąpienia błędu programistycznego, np. błędów samego systemu, złej pracy aplikacji, czy ataku złośliwego oprogramowania(w tym wypadku warto zrobić audyt bezpieczeństwa IT). Nie powinno się trzymać istotnych danych na partycji systemowej (jest to partycja na której znajduje się system operacyjny). Jest ona najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju usterki programistyczne skutkujące utratą danych.

Poprawne zamykanie systemu

Komputer to nie lampka! Nie należy go wyłanczać, zanim system operacyjny zostanie zamknięty poprawnie. Wyłączenie komputera przez wyjęcie wtyczki, popularne "zresetowanie" komputera przyciskiem "reset" lub naciśnięcie i przytrzymanie(krótkie przyciśnięcie często jest skrótem dla systemu do normalnego wyłanczania) przycisku wyłączającego komputer w czasie pracy systemu może prowadzić do uszkodzenia systemu plików, a co za tym idzie do utraty danych. Istotna jest także temperatura, dyski są dostosowane do pracy w temperatury pokojowej wyższa lub niższa może prowadzić do poważnych szkód.

Więcej na temat:

, , , , , , , , ,
Co poprawia bezpieczeństwo w mieszkaniach?
Co poprawia bezpieczeństwo w mieszkaniach?
Dbanie o bezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych jest ważne. Stosując różnego rodzaju rozwiązania jesteśmy w stanie ograniczyć ilość wypadków. Utrzymujemy swoje zdrowie i życie w należytej kondycji. Co należy do metod zapewniających... (dalej...)
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Polacy, a właściwie polski rząd i wydział edukacji, są prawdziwymi mistrzami we wprowadzaniu różnego typu reform edukacyjnych. Pokolenie lat 90 w swojej karierze przeżyło na przykład: utworzenie nowych szkół przed średnich –... (dalej...)
Zabezpiecz swój komputer poprzez programy antywirusowe
Zabezpiecz swój komputer poprzez programy antywirusowe
Każdy komputer stacjonarny czy laptop, który został podpięty do Internetu wymaga odpowiednich zabezpieczeń, dlaczego? Niestety ale razem z płynącymi korzyściami wynikającymi z dostępu do internetu płyną również pewne niebezpieczeństwa,... (dalej...)
Komputer się nagrzał
Komputer się nagrzał
W dzisiejszych czasach nikt nie dba o komputery, ponieważ robiły się one dostępne dla każdego. Poszanowanie dla swoich pieniędzy oraz zakupionego przedmiotu, gdzieś nam umyka. A szkoda, ponieważ później denerwujemy się, iż kupiliśmy... (dalej...)
Kubica rozkręcił interes
Kubica rozkręcił interes
Odkąd w wyścigach formuły 1 bierze udział Polak to coraz większa ilość naszych rodaków zaczęła się tymi wyścigami interesować. Nic dziwnego. Jest pierwszym polskim kierowcą, który zaczął odnosić jakieś sukcesy na tym sportowym... (dalej...)
Powiew świata w PRLu
Powiew świata w PRLu
Czasy Polskiej Republiki Ludowej to moment w dziejach Polski, który bardzo silnie odznaczył się na życiu codziennym przeciętnych obywateli. Dzisiaj, lata 50-90 to właściwie synonim szarości, bylejakości i właściwie niczego więcej.... (dalej...)

Warto poczytać