brazyl.com.plTylko wypoczynekRozrywka dla każdego › Jan Matejko – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy

Jan Matejko – jeden z najwybitniejszych polskich malarzy

fot.steveartgallery.se

Jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, urodził się w XIX wieku w Krakowie. Jego wczesne dzieciństwo nie było zbyt szczęśliwe. Po śmierci matki wychowywała go (oraz 10 jego rodzeństwa) ciotka i srogi ojciec. nie zaznał uczucia od swoich bliskich, był szykanowany zarówno w domu jak i w szkole. Nikt nie docenił jego zdolności plastycznych, dlatego też zaczął na poważnie malować stosunkowo późno. Dzięki stypendium, które zdobył  mógł wyjechać do Monachium, gdzie zetknął się z dziełami najwybitniejszych twórców malarskich.  Dorosłe życie malarza również nie było zbyt szczęśliwe. Ożenił się z  Teodorą Giebułtowską , z którą miał pięcioro dzieci. Niestety, jego żona była bardzo despotyczna, urządzała mu nieustanne awantury i chciała żeby interesował się tylko nią. Finalnie, wylądowała w szpitalu psychiatrycznym z objawami choroby psychicznej.

Sława

Pierwszą sławę przyniosły mu takie jak: Carowie Szujscy przed Zygmuntem III ,  Ubiory , Otrucie Bony i Kochanowskiego nad trumną Urszulki oraz Stańczyk. Początkowo, Matejko uważał, iż to jest jego powołaniem, jednak z czasem zmienił swoje przekonania i zdecydował się na tworzenie obrazów historycznych. Duży wpływ na to miało bombardowanie Krakowa przez Austriaków oraz powstanie Styczniowe, które przeżył.

Więcej na temat:

, , , , ,
Zabytki w Krakowie i ich okna PCV
Zabytki w Krakowie i ich okna PCV
Kraków jest miastem w którym turyści mają możliwość zobaczenia chyba największej ilości zabytków w jednym miejscu. Klimat architektury i ułożenie tych wszystkich budynków potrafi zaprzeć dech w piersiach. Szczególnie... (dalej...)
Najstarszy hotel w Polsce
Najstarszy hotel w Polsce
Zgodnie z zapisami, najstarszy hotel w Polsce, mieści się w zabytkowym Krakowie, przy pięknej ulicy Floriańskiej. „Pod różą”, bo taką nazwę nosi, jest miejscem niezwykłym. Powstał w XIV wieku, i od tamtej pory przechodził... (dalej...)

Warto poczytać