brazyl.com.plTylko wypoczynekPodróże › Najstarszy hotel w Polsce

Najstarszy hotel w Polsce

Zgodnie z zapisami, najstarszy w Polsce, mieści się w zabytkowym Krakowie, przy pięknej ulicy Floriańskiej. „Pod różą”, bo taką nazwę nosi, jest miejscem niezwykłym. Powstał w XIV wieku, i od tamtej pory przechodził w ręce różnych właścicieli, głównie członków rodzin szlacheckich. Przez lata działalności, ten gościł najznamienitsze z całego świata, między innymi: Cara Rosji –  Aleksandra I, księcia Konstantego oraz francuskojęzycznego powieściopisarza Honoré'a de Balzaca (autora m.in. Ojca Goriota).

Sentencja

Po dziś dzień, nad drzwiami wejściowymi do tej historycznej kamienicy, widnieje łacińska sentencja – STET DOMUS HAEC, DONES FLUCTUS FORMICA MARINOS EBIBET ET TOTUM TESTUDO PERAMBULET ORBEM. W polskim tłumaczeniu, zdanie to brzmi – Niech dom ten przetrwa tak odległe lata, dopóki mrówka morza nie wypije, a całego nie obierzy świata. Pozostaje mieć nadzieję, iż inskrypcja ta jest swoistym proroctwem dla tej architektonicznej perełki, a przez następne setki lat będą ją mogli podziwiać i w niej nocować.
 

fot.dmcpoland.com

Więcej na temat:

, , , , , , , ,
Co musimy załatwić przed wyjazdem na urlop?
Co musimy załatwić przed wyjazdem na urlop?
Każdy człowiek lubi wyjazdy i różne wycieczki. Szczególnie wyczekujemy wyjazdów w czasie urlopu. Są one dłuższe, dzięki czemu można naprawdę wypocząć oraz spędzić czas z najbliższymi. Wiele osób lubi też organizować... (dalej...)
Kogo stać na apartamenty?
Kogo stać na apartamenty?
Łódź to miasto, które nie cieszy się ostatnio szczególna popularnością. Można je kochać lub nienawidzić za wszechobecność szarość i ruinę. Warto jednak pamiętać, że dawniej było to miasto, w którym panował... (dalej...)
Zważanie na stan mieszkań
Zważanie na stan mieszkań
Budynki mieszkalne spełniają ważną rolę. Jednak, by nadal zapewniały nam bezpieczeństwo, konieczna jest dbałość. Nie tylko o wygląd wizualny, ale również o ich funkcjonalność. Z tego powodu co pewien czas należy przeprowadzać... (dalej...)
Zagraniczni kibice wracają do Wrocławia!
Zagraniczni kibice wracają do Wrocławia!
W czasie Euro 2012 Polską odwiedziła ogromna ilość kibiców, którzy oczarowali się pięknej tego kraju. Miejsca takie jak Wrocław, Poznań, Warszawa czy Gdańsk stają się miastami często odwiedzanymi przez zagranicznych turystów,... (dalej...)
Przespać się w drodze
Przespać się w drodze
Bardzo często ludzie którzy wybierają się w dość długą drogę nie planują swojego przejazdu. Czasem w miejscowościach takich jak Zgierz trudno znaleźć jest odpowiedni motel w którym są jeszcze wolne miejsca. Kierowcy którzy... (dalej...)
Jak poradzić sobie z rosnącymi cenami?
Jak poradzić sobie z rosnącymi cenami?
Podwyższanie podatków, cen towarów oraz usług doprowadza do problemów finansowych. W takiej sytuacji część polskiego społeczeństwa jest skazana na poszukiwanie sposobów oszczędności. Brak podjęcia tego typu działań... (dalej...)

Warto poczytać