brazyl.com.plCiekawostki › Oprawianie książek od średniowiecza do doby średniopolskiej

Oprawianie książek od średniowiecza do doby średniopolskiej

Polska nie od zawsze miała . Prawdę mówiąc jest młoda od koła, ale jest tak samo pomocna. Dzięki niej zaczęto przekazywać bezcenną wiedzą na szeroką skalę, ale i nie tylko. Trzeba jednak zacząć wszystko od początku. pokazały się w Polsce dopiero w XV wieku. Jedne z sławniejszych oficyn drukarskich należały do Hallera, Unglera oraz Wietora. To tam wydano po raz pierwszy „Bogurodzicę”. W czym pomogła w Polsce książka? Oczywiście w tym, że powstała ogólnonarodowa norma językowa. To właśnie dzięki książkom zaczęła się ona upowszechniać oraz obowiązywać. Przecież system ortograficzny do tej pory był bardzo niespójny. Przełomem okazał się traktat Stanisława Zaborowskiego o ortografii polskiej, który pokazał jak można przystosować alfabet łaciński do polskiego systemu fonetycznego. Odkąd zaczęły pojawiać się drukowane zmieniła się również , która w średniowieczu wyglądała zupełnie inaczej.

oprawa książek

W średniowieczu

Jak się okazuje oprawa książek była w średniowieczu zupełnie inna niż w renesansie czy baroku. Głównie dlatego, że tworzenie książek w średniowieczu skupiało się głównie na pracy ręcznej. Książki były odręcznie przepisywane, a przez do drogie. O tego trzeba było również doliczyć ręcznie robioną oprawę książki, która najczęściej wykonana była ze skóry zwierzęcia. Im lepsza była skóra tym droższa była książka. Zdarzały się również książki, które miały oprawę drewnianą. Były one ciężkie, ale nieco tańsze od tych, które wykonane zostały ze skóry. Książka była na tyle droga, że najczęściej jedna rodzina posiadała tylko jedną książkę, którą najczęściej była oczywiście biblia, przekazywana z pokolenia na pokolenie, jako bardzo cenny nabytek. W końcu ręczne przepisywanie oraz musiało sporo kosztować. Wiązało się z tą pracą wiele wysiłku, starań oraz zużytych materiałów.
 

Więcej na temat:

, , ,
Skutki problemów finansowych
Skutki problemów finansowych
Kryzys finansowy panujący od kilku lat w Polsce negatywnie wpłynął na liczne grono firm oraz przedsiębiorstw. Większość z nich zmuszona została do wprowadzenia planów oszczędnościowych. Pracodawcy, którzy nie radzą sobie z... (dalej...)
Co wpływa na mniejszą ilość książek?
Co wpływa na mniejszą ilość książek?
Oprawa książek, znana jako introligatornia w XXI wieku traci na znaczeniu. Dlaczego tak się dzieje? Głównym powodem jest pojawienie się nowej techniki. Tworzenie kolejnych modeli telefonów komórkowych, tabletów czy laptopów.... (dalej...)
Drukarnia – miejsce, gdzie dzieje się magia!
Drukarnia – miejsce, gdzie dzieje się magia!
Drukarnia już od zarania kultury druku stała się miejscem niemalże magicznym. Okazuje się bowiem, że to w drukarni tworzony był największy cud tamtych czasów raczkującego rozwoju – tam właśnie drukowano. Z czasem drukarnie dla... (dalej...)
Co oferuje hurtownia upominków?
Co oferuje hurtownia upominków?
Gdy zbliża się zakończenie roku szkolnego, nagle okazuje się, że szkoła wcale nie jest taka straszą. Nauczyciele i uczniowie oddychają z ulgą – zbliżające się wakacje to czas, kiedy zdążą do siebie zatęsknić. Po walce o poprawę... (dalej...)
Spadek popularności książek
Spadek popularności książek
Opanowany przez internet dwudziesty pierwszy wiek to bardzo ciężkie czasy dla osób które interesują się dziedzinami takimi jak poligrafia. Łódź może zaoferować młodym ludziom nawet naukę w tym kierunku ponieważ Politechnika... (dalej...)
Tłumaczenia teksów niemieckich na polski
Tłumaczenia teksów niemieckich na polski
Dzieje literatury polskiej nie zawsze kształtowały się jak inne epoki u innych państw. Okazuje się, że polski romantyzm jet takim przykładem. W samej Europie epoka ta ukształtowała się z powodu reakcji, które wynikły z powodu zmian... (dalej...)

Warto poczytać