brazyl.com.plCiekawostki › Powiew świata w PRLu

Powiew świata w PRLu

Czasy Polskiej Republiki Ludowej to moment w dziejach Polski, który bardzo silnie odznaczył się na życiu codziennym przeciętnych obywateli. Dzisiaj, lata 50-90 to właściwie synonim szarości, bylejakości i właściwie niczego więcej. Oprócz lat prosperity za przewodnictwa Edwarda Gierka, wszystkie sklepy w Polsce świeciły pustkami. Niczego nie było, a nawet jak coś było, wydzielano to korzystając z kartkowego systemu ewidencji, który był ewidentnie dla niewystarczający dla utrzymania czy wyżywienia rodziny. Nawet jednak w PRLu istniały , w których ów i rzeczy było w bród i gdzie można było się obłowić i oddać radosnej konsumpcji.

Czar „zachodniej zgnilizny i imperializmu”

rodzina, rodzina w święta, prezenty, paczki

fot. farm3.static.flickr.com

Za czasów polskiej socjaldemokracji enklawami prosperity były przede wszystkim Peweksy. Była to wtedy państwowa sklepów, w których sprzedawano towary albo przeznaczone na eksport albo bezpośrednio importowane z krajów „zgniłego Zachodu”. Przeciętny obywatel w takim sklepie dostawał niemalże oczopląsu, lecz niewiele mógł kupić. W Peweksach płacono dewizami, czyli obca walutą – dolarami. Nie było szans zdobyć ich w legalny sposób. Inną drogą, skąd do Polski docierały zagraniczne towary były . W większości przypadków nie kontrolowano ich przed dostarczeniem, więc były idealnym źródłem wszelkich konsumpcyjnych nowinek. były wtedy prawdziwym skarbem, który zapewniał powodzenie towarzyski i wyposażał obywateli w modne i pożądane przez innych rzeczy.

Więcej na temat:

, , , , , , , , , ,
Paczki przesyłane bliskim z Niemiec
Paczki przesyłane bliskim z Niemiec
Polacy coraz częściej decydują się wyjechać za granicę w celu poszukiwania pracy. Nie można się temu dziwić. W końcu znalezienie pracy w czasie światowego kryzysu jest bardzo trudnym zadaniem. Jak się okazuje inne kraje radzą sobie coraz... (dalej...)
Co poprawia bezpieczeństwo w mieszkaniach?
Co poprawia bezpieczeństwo w mieszkaniach?
Dbanie o bezpieczeństwo w budynkach mieszkalnych jest ważne. Stosując różnego rodzaju rozwiązania jesteśmy w stanie ograniczyć ilość wypadków. Utrzymujemy swoje zdrowie i życie w należytej kondycji. Co należy do metod zapewniających... (dalej...)
Najlepszy sposób na przesyłkę
Najlepszy sposób na przesyłkę
Doba internetu obfituje w różnego rodzaju sklepy które oferują swoje towary w wirtualny sposób wysyłając je później do kupującej osoby. Dzięki temu że można skorzystać z usług takich jak tanie przesyłki kurierskie... (dalej...)
Wypoczynek całą rodziną
Wypoczynek całą rodziną
Podczas wakacji w innym mieście lub kraju zwiedzamy wspaniałą architekturę i zabytki. W czasie zwiedzania kupujemy upominki naszym znajomym i rodzinie. Wybór takich podarunków mamy ogromny. Zanim kupimy myślimy co takiej osobie przydałoby... (dalej...)
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Polacy, a właściwie polski rząd i wydział edukacji, są prawdziwymi mistrzami we wprowadzaniu różnego typu reform edukacyjnych. Pokolenie lat 90 w swojej karierze przeżyło na przykład: utworzenie nowych szkół przed średnich –... (dalej...)
Tanie przesyłki kurierskie dla niecierpliwych
Tanie przesyłki kurierskie dla niecierpliwych
Tanie przesyłki kurierskie są coraz bardziej popularne. Dlaczego? Poczta, która do tej pory była jedynym rozwiązaniem, by przesłać paczkę lub list, niestety często nie okazywała się skuteczna. Paczki potrafiły ginąć na poczcie na... (dalej...)

Warto poczytać