brazyl.com.plPraca z pasjąGospodarka › Stopy metali, które zrewolucjonizowały świat

Stopy metali, które zrewolucjonizowały świat

stalowe prentyWynalezienie stopów metali zdecydowanie przyspieszyło rozwój technologiczny. Materiały te są wytrzymałe i umożliwiają tworzenie praktycznie wszelkich form. Nowoczesne są wykorzystywane w lotnictwie, budownictwie, elektronice, motoryzacji, a nawet wyposażeniu wnętrz. Poszczególne branże zaczynały się rozwijać zdecydowanie szybciej od momentu wprowadzania konkretnych stopów.

Aluminium to metal szczególnie chętnie wykorzystywany w lotnictwie. Jego obróbka jest bardzo łatwa, sam metal jest także niezwykle lekki jednak w formie czystej mało wytrzymały. Dlatego też obrabia się go dodając krzemu, magnezu, miedzi, niklu lub manganu. Połączenie tych metali pozwala na zwiększenie wytrzymałości bez dużego wpływu na ciężar.

Żelazo

Jednym z najcięższych, ale i jednocześnie najwytrzymalszych stopów metali jest stal – połączenie żelaza i węgla. Obróbka tego metalu jest trudna już po zastygnięciu, dlatego też najczęściej stosowany jest w budownictwie oraz motoryzacji. W autach często stosuje się także specjalne rodzaje stali, gdzie poza węglem dodaje się także do 20 % chromu i niklu co daje stal kwasoodporną lub 11% także chromu, uzyskując stal nierdzewną.

Tworzywa zagrażające metalom

Nowoczesna i nowe stopy z czasem tracą na znaczeniu dzięki nowym tworzywom. Jednym z częściej wybieranych jest włókno węglowe, które jest nawet kilkadziesiąt razy bardziej wytrzymałe niż stal, a także zdecydowanie bardziej wytrzymałe.

Więcej na temat:

, , , , ,
Nastolatki mają coraz więcej praw?
Nastolatki mają coraz więcej praw?
Mówi się, że dzieci tak szybko dojrzewają… niektóre nie tyle dojrzewają, co dorastają zbyt prędko. Najgorszy i najtrudniejszy okres przypada na gimnazjum, kiedy nastolatki próbują poczuć się dorośle. Widoczne jest... (dalej...)
Łódź wciąż prowadzi prace budowlane
Łódź wciąż prowadzi prace budowlane
Łódzkie budownictwo w ciągu ostatnich lat nieco zwolniło. Jednak nie wyhamowało to wszystkich inwestycji. Nadal widoczne są nowe budynki mieszkalne oraz firmowe. Inwestorzy pragnący zrealizować swoje plany muszą podjąć wiele różnego... (dalej...)
Inwestycje na własną rękę i firmy budowlane
Inwestycje na własną rękę i firmy budowlane
Łódzkie budownictwo pomimo kryzysu finansowego nieznacznie spowolniło. Nadal prowadzone są nowe inwestycje, jak i remonty. Każde tego typu działanie zależy od inwestorów. To oni wykładają pieniądze na materiały oraz usługi firm... (dalej...)
Wykorzystanie metalu do procesów produkcyjnych
Wykorzystanie metalu do procesów produkcyjnych
Metal jest jednym z popularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji. Każde z przedsiębiorstw korzystających z metalu dąży do uzyskanie pożądanego kształtu lub wzoru. Osiągnięcie tego celu zapewnia obróbka metali. Bez... (dalej...)

Warto poczytać