brazyl.com.plPraca z pasją › Wydolność intelektualna w Polsce

Wydolność intelektualna w Polsce

pisani-pracy-licencjackiejCoraz więcej młodych osób w Polsce nie przywiązuje do nauki zbyt dużej wagi. Uważają że wszystko co mają wystarczy im do końca swojego życia a praca którą będą chcieli na pewno kiedyś znaleźć przyjdzie do nich sama. Na szczęście jest jeszcze dość sporo osób które wybierają się na studia ale nie kończą ich uzyskaniem tytułu magistra ponieważ przerywają naukę po napisanie pracy licencjackiej. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie sytuacja ta jest spowodowana przesyceniem rynku w magistrów i tym że młodzi nie zdają sobie sprawy z tego jak trudno wybić się na dzisiejszym rynku pracy. Tak naprawdę pisanie pracy licencjackiej i uzyskanie tego podstawowego stopnia jest wymagane dziś nawet po to żeby zamiatać ulice, jeszcze parę lat temu wystarczyła do takiej pracy matura dziś niestety nie. Pracodawcy mają coraz większe wymagania jeśli chodzi o umiejętności swoich pracowników. Przesycenie rynku w magistrów powoduje także sprawdzanie uczelni na jakiej dany egzamin został zdany.

Rynek pracy a spadek wiedzy

Jeżeli tendencje do powiększania umiejętności pracowników i ilość młodzieży niewydolnej intelektualnie do skończenia choćby szkoły średniej nie mówiąc już o napisaniu pracy licencjackiej czy w zależności od uczelni będą utrzymywały się cały czas na tym samym poziomie to albo niedługo pracownicy w Polsce będą zatrudniani tylko z zagranicy albo brak pracowników na odpowiednim poziomie zmusi rynek do obniżenia kryteriów. Nie będzie to niestety dobre ponieważ Polska od zawsze mogła poszczycić się dobrymi i wszechstronnymi naukowcami którzy nie są ukierunkowani tylko i wyłącznie w swojej dziedzinie a warunki jakie panowały w naszym kraju zmusiły nawet prostych ludzi do zdobywania praktyczniej wiedzy o której na zachodzie mogli pomarzyć. Pozostaje tylko mieć nadzieje że taka opinia nie zostanie zaprzepaszczona przez młodych ludzi i pracownicy z Polski cały czas będą cenieni na rynkach pracy na całym globie.

Więcej na temat:

, ,
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Zmiana systemu studiów, czyli dziwne systemy nauczania w Polsce
Polacy, a właściwie polski rząd i wydział edukacji, są prawdziwymi mistrzami we wprowadzaniu różnego typu reform edukacyjnych. Pokolenie lat 90 w swojej karierze przeżyło na przykład: utworzenie nowych szkół przed średnich –... (dalej...)

Warto poczytać